Odstranění vodního kamene
NANOTECHNOLOGIE :
úpravna ANTICALC® PLUS
S NEJVYŠŠÍM ÚČINKEM
na vápník a ost. minerály.
Servisní linka pro okamžitou
pomoc při montáži
800 100 731
Stále rozšiřujeme síť spolupracujících montážních firem

GEOCENTRUM ® s.r.o.
info@anticalc.cz

Otázky a odpovědi

ŘešeníPoužitíOtázky a odpovědiPrincip

O kolik se změkčí voda při používání Anticalku ?

ANTICALC® bezpečně odstraní problémy s tvrdými nánosy vodního kamene, ale vodu nezměkčuje. Pokud tvrdost vody definujeme jako množství minerálních látek ve vodě obsažených, pak změkčení vody je odstranění části nebo všech minerálů z vody. Anticalc, a to je jeho velká výhoda, z vody žádné minerální látky neodstraňuje. Technologie v naší úpravně použitá rozpouští krystaly minerálních solí tak, jako teplo rozpouští sněhové vločky. Když se z vločky stane kapka, tak odteče a už žádnou závěj (nános) neudělá.

Slyšela jsem, že úpravna vydrží jen jeden až dva roky ? To ji pak musím zase vymontovat a vyměnit ?

Tento názor není pravdivý a rozhodně se netýká úpravny ANTICALC®. Úpravna je naprosto bezúdržbová, nepotřebujete nic vyměňovat, doplňovat a nepotřebuje ani přívod elektřiny. Životnost jednotlivých komponent výrobku je více jak sto let, celá úpravna pak je beze změn účinná cca 50 let. Potom její účinnost klesá o zanedbatelná procenta.

Všude píšete jak Anticalc® šetří peníze za elektřinu. Jak je to možné ?

Topné těleso pro ohřev vody (v pračce, myčce, boileru..) zůstává čisté, takže přenos tepla je dokonalý a spotřebič je stále jako nový. Bez Anticalc® se na topném tělesu vytváří povlak vápenných usazenin. Vápník, jako nekov, tvoří dokonalou izolaci.

Co pasivní a nízko energetické bydlení ?

Děkujeme za tuto otázku. Je to nesporně aktuální téma, stejně jako Anticalc®. Jednak proto, že mají společného jmenovatele : každodenní úspory v domácnosti. Jednak proto, že to, co je dnes ještě nové a „moderní“ a tedy jaksi nadbytečné, tak zítra bude nezbytností a nutností. Pasivní dům je definován spotřebou energií (zatím jen) na vytápění, která nesmí přesáhnout 15 kWh/m2/rok. Je to tak přísné kriterium, že je třeba se zabývat mnoha souvislostmi (vč. ohřev, tepelná čerpadla…), kde už teď s Anticalc® intenzivně pracujeme. Dalším krokem pak bude stanovení koeficientu veškeré spotřeby energií. Anticalc ®, se svými 30 % úspor na ohřev vody, je a i bude významným příspěvkem k jejímu celkovému snížení v individuálních domácnostech, bytových domech, potravinářských a zemědělských provozech atd.

V jaké vzdálenosti od namontované úpravny Anticalc® může být umístěno zařízení s elektromagnetickým uzávěrem?

Zařízení Anticalc® má uzavřené siločáry a proto může být v těsné blízkosti vodoměru, pračky, kotle apod.

Proč máte v nabídce Anticalc® s kovovými a plastovými koncovkami ? Jaký je v tom rozdíl ?

Ve funkčnosti úpravny žádný. Rozdíl je jen v usnadnění a zlevnění montáže. Původní úpravny s plastovými koncovkami musely být při montáži doplněny kovovými „mezikusy“ pro upevnění pásky a svorky přemostění úpravny měděným drátem (viz návod k montáži). Pro zjednodušení montáže jsme doplnili Anticalc® kovovými koncovkami, na které může být toto přemostění připevněno rovnou. Od letošního roku dodáváme i Montážní soupravu pro přemostění úpravny (doplňkové zboží).

Kam namontovat Anticalc®, je-li voda přiváděna ze studny?

Za čerpadlo (nikoliv na sání), nejlépe před talkovou nádobu. Pokud není místo, tak za ni.

Jsem z Chrudimi, kde je voda hodně tvrdá. Neměly by to řešit vodárny ? Jak je to s normami a měřením tvrdosti vody ?

Každý dodavatel pitné vody v ČR pravidelně kontroluje kvalitu vody. Většina dodavatelů má na svých stránkách podrobný přehled dle zdrojů, případně obcí (netýká se vlastních studní). Některé složky vody jsou dány normativně (např. nejvyšší povolená hodnota dusičnanů). Tvrdost vody je měřena, ale neexistuje žádná norma pro její maximální přípustnou hodnotu. Proto ji vodárny neřeší. Pokud chcete znát tvrdost vody z veřejného nebo individuální zdroje, můžete zavolat bezplatně na servisní linku 800 100 731, poradíme vám.

Jak působí Anticalc® na vodní sliz?

Vodní sliz (biomasa) je tvořen bakteriemi a řasami. Anticalc® zabraňuje tvoření řas a sterilizuje bakterie.

Odbourává Anticalc® chlór ?

Chlor je plyn, používaný pro desinfekci. Anticalc® odbourává molekuly chlóru a usnadňuje jeho vytěkání z vody. Konzument upravené pitné vody chlór necítí chuťově ani čichově. Chlorovanou vodu je vhodné nechat před konzumací chvilku odstát.

Kdy se mění struktura vody?

Voda se nemění, jen krystaly minerálních solí se rozpouští a to okamžikem průtoku zařízením. Do původního stavu se přemění studená voda cca za 2-3 měsíce, teplá voda cca za 2-3 dny.

Mám hodně otázek kolem řešení vodního kamene. Chemií nebo fyzikou? K vodoměru, před pračku nebo na kohoutek ? Kde se můžu zeptat ?

Společnost Geocentrum® ® se dlouhodobě zabývá problematikami zdraví, ekologie, úspor a úpravy pitné vody. Své otázky můžete položit na bezplatné lince 800 100 731, kde vám odborníci podle svého nejlepšího svědomí a vědomí rádi poradí nebo navrhnou řešení.

Je Anticalc® pulzní?

Není. Vytváří magnetické pole specifických (patentovaných), v každém milimetru úpravny přesně definovaných hodnot.

Stačí jeden Anticalc® na přívodu do domu i na ústřední topení?

Nestačí. Ústřední topení je uzavřený okruh, kde voda zůstává několik let a opakovaně se ohřívá. Do ÚT se montuje Anticalc® na teplou vodu (červený štítek), nejlépe na zpátečku před kotel.

Jsme Družstvo vlastníků bytového domu na Kladně. Celkem jsme rozhodnuti pořídit si Anticalc®. Nevíme ale kolik a kam? A také kolik by to stálo i s montáží ?

Rodinné domy a bytové domy do velikosti cca 6ti domácností mají řešení snadné – jeden ks Anticalc® za vodoměr. Při pochybnostech nebo při složitějších případech jako jsou bytová družstva, hotely, firmy apod. si sjednejte vždy bezplatnou konzultaci buď na zelené lince Geocentra® 800 100 731 nebo mailem na info@anticalc.cz. Naši zástupci vám v domluveném čase rádi poskytnou úplnou informaci o variantách technického řešení, případně otestují tvrdost vody a připraví vám i cenový návrh pro jednání ve vedení družstva. Neváhejte a nebraňte se informacím. Nic vás to nebude stát.

Vadí horká voda úpravně Anticalc® nebo jeho koncovkám? Nepraskají ?

Voda nad 60 °C na vstupu vadí koncovkám Anticalcu určeného pro studenou vodu. Zařízení pro úpravu horké vody do 85 °C má koncovky určené i pro takto horkou vodu, takže mu nevadí. Anticalc® snese momentově i teplotu páry. Při dodržení zásad montáže (teflonová páska, ne konopí) koncovky nepraskají. Záruční doba je 5 let, ale životnost zařízení garantovaná výrobcem je nejméně 50 let (účinnost magnetů klesá za 50 let o cca 4%).

Nenaruší voda, která prošla Anticalc® stěnu trubek (kovová příchuť)?

Nenaruší. Účinnost zařízení je dána hydrodynamickými vlastnostmi pohybující se vody, nikoliv statickými vlastnostmi kovových či plastových trubek.

Proč jsou koncovky z USA?

Jedná se o světově uznávaného výrobce, který má jak materiál tak samotné koncovky certifikovány pro použití na pitnou vodu a k použití ve většině států Evropy. Jde o trvale kvalitní výrobky.

Lze zjistit funkčnost Anticalc® prolitím vody zařízením?

Nelze. Voda musí projít zařízením pod tlakem (zmíněné hydrodynamické vlastnosti).

Jaký snese výrobek maximální průtok?

50 l/min.. Čím vyšší rychlost průtoku, tím vyšší účinnost. Tento průtok při jednom kusu Anticalc® znamená možnou orientační spotřebu cca 3 000 l za hodinu. Při vyšších nárocích na průtok (hlavně ve špičkách) se provádí násobné paralelní montáže. Takže 2 ks Anticalc® vedle sebe 6 000 l/hodinu atd… Volejte náš servis 800 100 731 a my vám rádi poradíme.

Bydlím u Kolína, kde máme hodně tvrdou vodu. Nemám si dát před boiler pro jistotu ještě jeden Anticalc® ?

Nikoliv. Jeden Anticalc® na přívodu stačí. Pokud máte svůj boiler hodně zanesený, tak si ho ještě jednou vyčistěte a stáhněte teplotu na 60 C. Anticalc® zbytek úsad dočistí. Ušetříte nejen rychlým ohřevem, ale i možností snížit nastavení teplot při stejném komfortu používané TUV.

Má Anticalc® nějaké negativní vlivy na zařízení či zdraví, jsou nějaké vedlejší účinky vody upravené magnetickým polem?

Nemá. Zařízení do vody nic nepřidává ani z ní nic neubírá. Hodnoty specifického magnetického pole jsou záměrně takové, aby nedošlo ke změnám povrchového napětí molekul vody ani jiným nežádoucím změnám.

Má Anticalc® nějaký vliv na lidský organismus?

Zařízení bylo zkoumáno jen z hlediska možného negativního vlivu na lidský organismus a toto nebylo prokázáno. Pozitivní vliv subjektivní i objektivní je znám z praktického užívání – např. na pleť a vlasy, u alergiků, kožních onemocnění apod.

Jak působí Anticalc® na venkovní bazén ?

Při používání Anticalc® se odbourá 50 – 70 % používané chemie. Netvoří se řasy, vodní kámen. Řasa je narušena a není schopna regenerovat. Anticalc samozřejmě nechrání bazén proti znečištění nálety a jinému znečištění zvenčí. Anticalc® je vynikající náhražkou bazénové chemie v alergických rodinách.

Mohou uvolněné kusy vodního kamene poškodit přístroje?

Ne nemohou, žádné kusy se neuvolňují. Dochází k postupnému rozpouštění vodního kamene. Na rozdíl od občasného „vyčištění“ např. pračky octem či jinou chemií.

Má Anticalc® vliv na snížení dusičnanů?

Nebylo zkoumáno, nemůžeme proto snižování obsahu dusičnanů potvrdit.

Asi 8 let mám jinou magnetickou úpravnu a po pravdě řečeno, moc nefunguje…

Všechno se vyvíjí a technologie jdou dopředu. Moderní technologie vzniklé po roce 2000, jako Anticalc® se vyznačují nejen vysokou účinností (zde až 93 %!), ale zároveň i samozřejmou zdravotní nezávadností.

Jaký má vliv Anticalc® na vodu s vysokým výskytem železa?

Anticalc® neodbourává železo z vody, ale v upravené vodě se usazeniny železa téměř nevyskytují. Usazeniny železa se totiž tvoří vazbou železa na vápník. Úpravou vody vápník ztrácí schopnost vázat na sebe jakékoliv prvky, tedy i železo.

Dá se Anticalc® použít i v autobusech na topení?

Ano dá, ale pozor na pevné uchycení, protože je zde silný tlak.

Mohu Anticalc® určený na topení (85°C) použít na úpravu pitné vody
(do 45°C)?

Není vhodné, protože je zde rozdílná polarita magnetů.

Kam mám namontovat Anticalc® a kam filtr na vodu? Jsem z Karlštejna a mám vlastní studnu.

Pro vyšší účinnost filtru na hrubou nečistotu je lépe namontovat Anticalc® před něj. Protože potom je proti usazování vodního kamene ošetřen i Váš filtr. Není-li to možné, účinnost Anticalcu zůstává nezměněna. Ve vašem případě bude toto pořadí : čerpadlo – Anticalc® – filtr – tlaková nádoba – rozvod ke spotřebičům.

Je možné namontovat Anticalc® tam, kde je měkká voda?

Jistě. I v měkké vodě je určitý obsah krystalického vápníků, hořčíku a jiných prků, takže k tvorbě vodního kamene dochází. Navíc měkká voda má pH cca 7,2-7,3 a chuťově není dobrá. Pomocí Anticalcu se pH snižuje a voda je tedy nejen chuťově lepší, ale zároveň nevysušuje pokožku a netvoří ekzémy. Zajímavé výsledky při úsporách energií na ohřev vody a používání pracích prášků i v oblastech s měkkou vodou viz v části Úspory.

Prodejci bazénů nabízí kombinované tablety (stabilizátory pH, chlór ...), které pokryjí úpravu pH, likvidaci řas a bakterií. Dá se ušetřit použitím Anticalcu? Co když je zákazník alergický na chlór?

Anticalc® nenahrazuje chlór, jen působí proti tvorbě vodního kamene a množení řas a některých bakterií. Tím upravuje zároveň pH, protože ve vodě je řas a bakterií (přesněji řečeno jejich odumřelých těl) podstatně méně. Naše zkušenosti jsou takové, že všichni zákazníci podstatně omezili používání chemie v soukromých bazénech a někteří ji dokonce přestalo používat vůbec. Kdo má bazén s tzv. mořskou vodou, tam je Anticalc® nadbytečný.

V budově je přívod 2“ a napojený na hydranty. Jak se to dá řešit ?

Je třeba si spočítat plochu potrubí 2“ a Anticalcu, tj. ¾ “ a příslušný počet kusů namontovat na vybrané místo. Plocha potrubí 2“ je přibližně 1962 mm2, plocha ¾“ je 276 mm2. Na tento přívod napojený na hydranty potřebujete 7 kusů. Toto je ovšem výpočet pro požární vodu. Pokud by se jednalo o vodu ke spotřebě, tak vám příslušný počet Anticalc® vypočteme na servisní lince 800 100 731

Je na závadu činnosti, jestliže se při montáži protočila modrá část Anticalc® o 1 cm proti trubce?

Ne, modrá část je jen venkovní obal.

Na přívod vody do kotle je namontovaný Anticalc® 85°C. V celém systému se radikálně snížila tvorba vodního kamenu, ale na topném hadu se vodní kámen stále vyskytuje – i když minimálně.

Je to složením vody. Každý problém se nedá vyřešit na 100 %.

Mangan ve vodě se všude usazuje a barví. Pomůže Anticalc®? Pomůže vyčistit stávající nánosy, hlavně koupelnu (spáry obkladů, vany, baterie, umývadla ..)?

Nánosy pomůže odstranit, protože mangan se váže na vodní kámen (viz železo).

Výše uvedený text byl zpracován společností Geocentrum® s.r.o., dovozcem a distributorem úpraven vod do ČR a je jeho výhradním duševním vlastnictvím. Kopírování, rozmnožování a používání textů nebo jejich částí bez souhlasu autora není povoleno.

© Copyright SIKT 2009